دکتر مصطفی جعفری
وکیل پایه یک دادگستری

قانونی شدن تخلفات ساختمانی

بر اساس بند ت تبصره 6 قانون بودجه سال 1402 ساختمان ها و بناهایی که تا پایان سال 1400 در کمیسیون ماده 100 نسبت به آن حکم تخریب صادر و قطعی شده است با توجه به شرایطی، حکم تخریب تبدیل به جریمه می گردد.

ت- به­ منظورتعیین تکلیف ساختمان­ ها و مستحدثاتی که بدون پروانه یا مخالف مفاد پروانه در محدوده شهرها ساخته ­شده و تا قبل از پایان سال ۱۴۰۰ پرونده آن ها در کمیسیون ماده (۱۰۰) قانون شهرداری­ ها طرح و منجر به صدور رأی قطعی گردیده است:

۱- چنانچه ساخت ­وساز صورت­ گرفته بر خلاف اصول سه­ گانه فنی، بهداشتی و شهرسازی باشد و استانداردهای لازم در آن رعایت نگردیده و استحکام بنای آن توسط شهرداری تأیید نگردد و یا تجاوز به معابر شهر و یا املاک مجاور و یا پیش ­آمدگی داشته باشد و یا تغییر کاربری باغات و فضای سبز صورت گرفته باشد، حکم صادره توسط کمیسیون لازم­ الاجرا است.

۲- چنانچه ساخت و ساز صورت­ گرفته، بر خلاف مفاد پروانه یا بدون پروانه ساختمانی بوده و لکن شهرداری، آن مستحدثات را از نظر اصول سه ­گانه فنی، بهداشتی و شهرسازی تأیید ­نماید، پس از احراز مالکیت مالک، وی موظف است علاوه بر عوارض صدور پروانه نسبت به بخش پرداخت­ نشده (که بر اساس نرخ روز توسط شهرداری محاسبه می­گردد) جریمه­ بر مبنای هر متر مربع، به ترتیب بنای مسکونی دو برابر و بنای تجاری و اداری سه  برابر ارزش معاملاتی سال  ۱۴۰۲ (موضوع قانون مالیات­های مستقیم) را تا پایان دی­ سال ۱۴۰۲ مطابق برگه پرداخت صادرشده به حساب شهرداری واریز نماید. احکام صادرشده قطعی مبنی بر قلع و قمع با تأیید شهردار، با رعایت مفاد این قسمت به واریز نقدی عوارض بدل خواهد شد و در صورت عدم واریزی نقدی و صد­درصدی (۱۰۰%) عوارض و جریمه تا تاریخ   ۱۴۰۲/۹/۳۰ مجدداً به حکم اولیه بازخواهد گشت.

۳- پس از واریز عوارض نقدی به حساب شهرداری­ ها، حکم قلع و قمع صادرشده توسط کمیسیون ماده (۱۰۰) قانون شهرداری­ها، کان­ لم­ یکن تلقی می‌گردد .

۴- شهرداری‌ها موظفند کلیه وجوه حاصل را صرفاً جهت توسعه حمل و نقل عمومی در آن شهرهزینه نموده و گزارش جزئیات درآمدی و هزینه کرد آن را به­ صورت ماهانه به وزارت کشور اعلام نمایند .

۵- واریز عوارض صدور پروانه در این بند، مشمول هیچ­گونه تخفیفاتی نخواهد بود .

وزارت کشور مکلف است هر دوماه یک‌بار گزارش تفصیلی عملکرد شهرداری‌های کشور و میزان انطباق اقدامات اجرائی با مفاد این بند را به کمیسیون‌های امور داخلی کشور و شوراها و عمران مجلس شورای اسلامی ارائه نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این سایت محفوظ می باشد.